Forum Ząbkowice Śląskie . Ziemia ząbkowicka . Kreis Frankenstein

Witamy na forum o ziemi ząbkowickiej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Witamy na Forum Ząbkowice Śląskie . Znajdziesz tutaj praktyczne informacje , ciekawostki , historię Ząbkowic Śląskich i okolic . Serdecznie zapraszamy mieszkańców , firmy i instytucje z Ząbkowic i całego powiatu ząbkowickiego.

ZANIM SIĘ ZAREJESTRUJESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN FORUM O ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ

#1 2012-02-04 10:22:57

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

Tajemnica niemieckiego lasu

Witam wszystkich,na to ciekawe forum trafilem przegladajac net i szukajac materialow na powyzsze pytanie,jestem tez na innym forum nam bliskim  bo niedaleko ,a dotyczacym tajemnic gor Sowich ,czyli ogolnie kompleksu Riese  i tajemnic z nim zwiazanych.
W korespondencji z jednym z uczestnikow tamtego forum zdradzil on ciekawostke ,jak sie dowiedzial ze jestem z Zabkowic ,a mianowicie zwiedzajac bardzo dawno Osowke i kompleks jeden z bardzo znanych znawcow tamtego rejonu zdradzil mu dziwny sekret niemiecki :
ponoc wczesna jesienia jak liscie na drzewach zmieniaja kolor to w lesie nieopodal Zabkowic pojawia sie swastyka-niemcy tak sprytnie nasadzili las w formie swastyki innym gatunkiem drzew niz wokolo ze wtedy te liscie ogladane z gory znad lasu tworza czerwona swastyke na tle lasu,podal mu tez azymut na kompas ale tej cyfry juz nie pamieta ,z tego co pamieta to gdzies w kierunku na Szklary,lub w kier Barda ,a to juz zaczyna sie robic duzy obszar,a wspomniany namiar -azymut byl podany ze szczytu krzywej wiezy.
No i teraz pytanie czy ktos o tym slyszal? na wyjasnienie przyjdzie czekac do jesieni chyba ,a jakby sie sprawdzilo to by byla wrecz niesamowita sensacja.
Przegladalem zdj z gogleearth ale sa z lata i nic nie widac w okolicy Zabkowic,przydalby sie ktos z zamilowaniem modelarskim-kamera i filmowac z gory okolice Zabkowic w czasie zlotej polskiej jesieni.
Temat Riese od strony jak ja porusza na swym blogu i forum Darek Kwiecien jest bardzo niewygodny dla polskich sluzb i niemcow ktorzy chca to uciszyc ,by zostaly tylko obiekty dla zmylki dla turystow jak Osowka,Rzeczka,Wlodarz ,wiec jak ktos ma jakies ciekawostki ,nawet na pograniczu fantazji jak mu sie zdaje ,a zwiazanego z Zabkowicami i Riese to zapraszam do forum ,lub jak sie boi ze to niedorzeczne to napisac na maila do mnie -z gory dzieki
Mam takie jeszcze takie pytania :
-gdzie dokladnie spalono zywcem slawnych grabarzy ok 1600r-chodzi mi o miejsce,rynek ? 
-gdzies tu byl ponoc oboz cyganski i zwiazane z tym opowiesci
-dawne kopalnie wegla ,na gorce za Sadlnem gdzie teraz robia obwodnice Sadlna?
-miejsca gdzie dokladnie byly filie obozu Gross Rosen kolo Zabkowic,kolo Olbrachcic ?
zapraszam do poczytania bloga Darka ,zapewniam ze niesamowita lektura,a tych historii nie znacie ,a jest tego sporo :
http://moje-riese.blogspot.com/search/label/Jarecki
http://riese.mojeforum.net/index.php
trza sie spieszyc bo to niewygodne strony i chca je zlikwidowac....
Pozdrowienia dla wszystkich Zabkowiczan :-)

#2 2012-02-04 11:48:01

Rudobrody

Administrator

17279000
Call me!
Punktów :   

Re: Tajemnica niemieckiego lasu

Witamy na forum.

Co do odpowiedzi na Twoje pytanie , to :

Nie wydaje mi się żeby Niemcy mieli potrzebę sadzić las w kształcie swastyki . Być może po wygranej przez Niemców wojnie miałyby miejsce takie zdarzenia . Jednak słyszałem też takie opowieści o lesie , który znajduje się po prawej stronie na wzgórzu , przy drodze do Szklar . Las jest jednak iglasty , więc działanie złotej "polskiej" jesieni odpada . Kolega który mi o tym opowiadał , opowiadał jeszcze o wielu innych rzeczach , w które chyba nawet sam nie wierzył  .

Na pozostałe pytania może odpowiedzą koledzy z forum  .

P.S.

Zmieniłem trochę tytuł wątku

Prawdziwy mężczyzna nie je miodu prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły

#3 2012-02-04 17:04:00

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

Dzieki za odp,tytul spoko oddaje nadal glowna tresc posta,tez myslalem o tym lasku i znam go ,ale spokojnie poczekam do jesieni :-)
Co do dziwnych opowiesci to wiem ze sa rozne jakby np zamek w Zabkowicach,Skalki Stoleckie i zamek Kamieniec laczyly podziemne przejscia itp.
Na blogu Darka z powyzszego linka tez jest duzo dziwnych i mrocznych opowiesci,a jego przeboje ze specsluzbami pl ,podsluchy ,rewizje i grozby od starych i mlodych niemcow daja duzo do myslenia czy nie ma w tym jakiejsc drobiny prawdy? bo by tym sie nie zajmowali,oficjalne nakazy prokuratorskie,odwiedziny "smutnych panow" itp
Pewnie niejedna osoba penetrowala jaskinie na skalkach Stoleckich,o tym miejscu tez sa dziwne opowiesci,byla tam szkolka szybowcowa niemcow,niby wjechaly tam jakies ciezarowki,lub zostawily ladunek,wysadzono wejscia,metalowe drzwi krata w zalanych  korytarzach podziemnych,wojsko tam pompowalo wode poteznymi pompami i ne dali rady-po co ? az tak  byli spragnieni...takie opowiesci mnie interesuja.
Dlatego ciekawia mnie rozne dziwne opowiesci z naszego terenu,nawet jak napisalem ze wydaja sie niedorzeczne lub fantastyczne,mozna pisac na priv,pozdrawiam :-)

#4 2012-02-04 17:51:22

Rudobrody

Administrator

17279000
Call me!
Punktów :   

brodek napisał:

Co do dziwnych opowiesci to wiem ze sa rozne jakby np zamek w Zabkowicach,Skalki Stoleckie i zamek Kamieniec laczyly podziemne przejscia itp.
Na blogu Darka z powyzszego linka tez jest duzo dziwnych i mrocznych opowiesci,a jego przeboje ze specsluzbami pl ,podsluchy ,rewizje i grozby od starych i mlodych niemcow daja duzo do myslenia czy nie ma w tym jakiejsc drobiny prawdy? bo by tym sie nie zajmowali,oficjalne nakazy prokuratorskie,odwiedziny "smutnych panow" itp
Pewnie niejedna osoba penetrowala jaskinie na skalkach Stoleckich,o tym miejscu tez sa dziwne opowiesci,byla tam szkolka szybowcowa niemcow,niby wjechaly tam jakies ciezarowki,lub zostawily ladunek,wysadzono wejscia,metalowe drzwi krata w zalanych  korytarzach podziemnych,wojsko tam pompowalo wode poteznymi pompami i ne dali rady-po co ? az tak  byli spragnieni...takie opowiesci mnie interesuja.
Dlatego ciekawia mnie rozne dziwne opowiesci z naszego terenu,nawet jak napisalem ze wydaja sie niedorzeczne lub fantastyczne,mozna pisac na priv,pozdrawiam :-)

Rozumiem , że tajemnice Dolnego Ślaska to temat dla Ciebie bardzo interesujący i fascynujący . Ale wydaje mi się że są fora"będące" bardziej w temacie niż nasze . Forum odkrywcy , czy eksploratorzy.com .

#5 2012-02-04 19:09:45

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

tak mamy w tytule :
"Witamy na Forum Ząbkowice Śląskie . Znajdziesz tutaj praktyczne informacje , ciekawostki , historię Ząbkowic Śląskich i okolic ."
Wiec potraktujmy to jako ciekawostki,a ze zwiazane z naszym miastem wiec pytam,a ze pytanie odnosnie lasku moze byc niemile widziane ,wiec sie nie zdziwie jak beda naciski lub problemy z ta strona,czekam tez na odp na pozostale pytania ,Pozdrawiam :-)

#6 2012-02-04 19:58:41

Rudobrody

Administrator

17279000
Call me!
Punktów :   

brodek napisał:

tak mamy w tytule :
"Witamy na Forum Ząbkowice Śląskie . Znajdziesz tutaj praktyczne informacje , ciekawostki , historię Ząbkowic Śląskich i okolic ."
Wiec potraktujmy to jako ciekawostki,a ze zwiazane z naszym miastem wiec pytam,a ze pytanie odnosnie lasku moze byc niemile widziane ,wiec sie nie zdziwie jak beda naciski lub problemy z ta strona,czekam tez na odp na pozostale pytania ,Pozdrawiam :-)

żle zrozumiałeś , cenzury nikt tu nie wprowadza i żadne pytania nie są nie mile widziane

#7 2012-02-04 20:15:43

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

No sorry,tosmy sie faktycznie zle zrozumieli :-),nie mam na mysli forumowiczow i administracji tego fajnego forum,bo z ciekawoscia poczytalem wszystkie tutaj tematy,chodzilo mi o naciski z zewnatrz niestety...
no i czekam na odp w spr pozostalych 4pytan

#8 2012-02-05 00:24:42

derick

Frankenstein Wyjadacz

Punktów :   

Jesłi chodzo o lasek w kształcie swastyki  to słyszałem o nim . Jest to podobno ten las na Siodlastej koło Szklar ale to nie jest prawda z tego co wiem. Słyszałem też o lesie w pobliżu Henrykowa i Muszkowic ale to też pogłoski...

#9 2012-02-05 18:52:42

Krzysztof63

Franken

Punktów :   

Ojciec mi mówił, że widział tę swastykę na własne oczy. Przyjechał do Ząbkowic w 1948 r.

#10 2012-02-05 23:15:00

derick

Frankenstein Wyjadacz

Punktów :   

Ale ona mogła być widoczna jedynie z okien jakiegos samolotu. Z poziomu gruntu to można zobaczyć różne rzeczy:-).

#11 2012-02-06 09:18:59

Krzysztof63

Franken

Punktów :   

Ojciec twierdził, że było to dobrze widoczne z Ząbkowic, a znajdowało się na zboczu wzgórza 384 przed Siodłowicami, czyli przy drodze do Wrocławia. Nie mam możliwości zweryfikowania tej opowieści, bo ojciec nie żyje od ponad dwudziestu lat.

#12 2012-02-08 20:31:06

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

Dziekuje za potwierdzenie wiec czekamy do jesieni i szukamy swastyki ,w pierwszym poscie zadalem tez inne pytania ,a szukajac sam znalazlem taki oto fragment:

W okresie II Wojny Światowej w Ząbkowicach stacjonowało kilka jednostek Niemieckich: Wermacht, SS, Totenkopf. Na zamku zaś jednostka Ahnenerbe. Pod zamkiem znajdują się średniowieczne kazamaty wykorzystywane jako magazyny, a części z nich przeznaczenia nie znamy. Od strony Wałbrzycha, 3 km przed Ząbkowicami znajdowała się filia obozu Gross Rosen. 60 % więźniów stanowiły młode kobiety poniżej 18 roku życia. Nie zachowały się dokumenty świadczące o przeznaczeniu obozu, natomiast z opowieści mieszkańców, szczególnie pochodzenia Romskiego - na zamku przeprowadzano na nich eksperymenty...

moze ktos bardziej obeznany z dziejami naszego miasta slyszal cos o tym,wg moich info to filia obozu Gross Rosen kolo Olbrachcic-wiec gdzie?a wspomniany oboz cyganski to wlasnie mlode wiezniarki z tego obozu,wiec oboz cyganski i filia GrossRosen to by bylo jedno,
I czyzby jednak nasz zamek mial jednak mroczna tajemnice,i to co sie na nim dzialo nie do konca bylo tylko fikcja literacka rodem z Frankensteina?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ahnenerbe
http://forum.historia.org.pl/topic/4535 … -przodkow/
i tu pytanie do kolekcjonerow i znawcow naszego miasta ,czy sie gdzies tu spotkali z symbolami Ahnenerbe jak z tego linku :
http://www.google.pl/search?q=ahnenerbe … 25&bih=690

#13 2012-02-08 23:12:06

derick

Frankenstein Wyjadacz

Punktów :   

Po wojnie ludzie doswiadczeni przez los wszędzie widzieli swastyki. Nawet w lesie. Tak na prawde to aby powstała taki znak w lesie to musiały by być specjalne nasadzenia albo wycinki całych kwartałów lasu. Moze i tak mogło być ale wydaje mi sie że tą sprawe należy włozyć między bajki. Ale znając Niemców mozna uznać że byli do tego zdolni zwłaszcza dla ukochanego wodza!
Prawda jest że zamek ma podziemia ale zeby tam miało by coś funkcjonować to nie wierzę. Takie eksperymenty można było przeprowadzić w baraku obozowego pseudo szpitala lub w innym miejskim budynku słuzby zdrowia w pełnym świetle nazistowskiego prawa, a nie uciekać się do tworzenia laboratoriów w starych ruinach. Romantyczne ale też mocno naciagane. Ani to na uboczu ani bezpiecznie.

#14 2012-02-09 06:55:53

Leśny Dziadek

Administrator

Punktów :   

Co do podziemi Zamku mam podobne jak Derick zdanie. Zachowałoby się coś we wspomnieniach pierwszych Ząbkowiczan, a tu zero, pusto. Poza tym - byliście kiedyś w środku? Teraz chyba już pozamykane, ale ja byłem - ni śladu, żeby ktoś tam cokolwiek robił od wieków - wilgoć, syf, parę pomieszczeń.

Wracając do tytułowego (brodek!) lasku ze swastyką. Szerzej, czyli cały mój zasób wiedzy, lub raczej informacji zasłyszanych: rzeczywiście, dokonano nasadzeń w latach 30-tych.  Z inicjatywy lotników, szkolących się w Ząbkowicach (spójrzcie w wątku o koszarach na moje zdjęcie szybowca!). Podobno chciano pochwalić się przez Goeringiem, jak będzie leciał z Wrocławia.  I do późnych lat 70-tych leśnicy walczyli z hitlerem, karczując i dosadzając wokół. Ojciec widział toto w latach 70tych, fakt, że leśnik wskazał mu dokładnie położenie, i że bez sugestii, by tam hakenkrojca zobaczyć, sam nic by już nie dostrzegł.  Ale ślad wciąż trwał.. W opowiadaniach jak widać - do dzisiaj!

http://romb.org.pl/ur1.jpg

#15 2012-02-09 19:10:50

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

Dobra ,czyli ze swastyka nasi lesnicy walczyli,czyli jeden problem z glowy bo kupilem juz nowy lancuch do stihla ;-)
Jak troche poczekamy to moze ktos sie zglosi w temacie zamku,obozu itp
A temat tzw dawnych kopalni wegla na gorce za Sadlnem?  tak pytam z ciekawosci oczywiscie,ale i mroz trzyma a wegiel drogi,to by moze cos ukopal? ;-)

#16 2012-02-12 17:33:38

Rudobrody

Administrator

17279000
Call me!
Punktów :   

Jaskrawym znakiem historii jest osiedle Sępolno ( z lotu ptaka przedstawiające "orła"):

http://www.tuwroclaw.com/pliki/duze_zdjecia/wiadomosci/odkrywamy/sempolno_dolnyslaskorgpl.jpg

a jedyne co znalazłem o lesie w kształcie swastyki to :

http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_swastika

ale dla mnie trochę grubymi nićmi szyte

#17 2012-02-12 17:35:20

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

W temacie swastyki w lesie,znajomy podeslal mi info ze oprocz "naszej" pod Szklarami znaleziomo taką w Niemczech w Branderburgi w 90latach ,temat ucichl ,a teraz wycinaja caly las tak by nasadzic nowy,a swastyka wylaniala sie jesienia tez -w iglastym lesie nasadzono modrzewie i ich zolte igly robily kontrast w gory na tle lasu, latem caly las iglasty ,a jesienia widac ,zobaczcie sami na linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_swastika
http://fakty.interia.pl/fakty-dnia/news … tyka,55650
i do tego inny las ze swastyka ,i Wroclaw tez dolacza do tej rodzinki,slowem pomysl byl dosc powszechny by straszyc jescze wiele lat po wojnie :
http://www.mail-archive.com/poland-l@li … 11909.html
slowem jak poszperac w necie to jest tego wiecej,a ile nieodkrytych,bo to widac tylko kilka tyg jesienia ....

no to prawie jednoczesnie o tym piszemy :-)

Ostatnio edytowany przez brodek (2012-02-12 17:37:03)

#18 2012-02-12 17:40:52

Ży-Letka

Administrator

Punktów :   

akurat Sępolno mi się podoba.
pomijając ideologię to bardzo ciekawy zamysł architektoniczny.

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=459209

wątek na innym forum

#19 2012-02-12 18:11:54

brodek

Młody Frankenstein

Punktów :   

Letka ,to tez czytalem ,jako jeden z linkow o "naszej"swastyce nim zalozylem temat,a temat niecodzienny,ciekawy i blisko nas...

#20 2012-02-14 11:54:44

Krzysztof63

Franken

Punktów :   

brodek napisał:

... A temat tzw dawnych kopalni wegla na gorce za Sadlnem?  tak pytam z ciekawosci oczywiscie,ale i mroz trzyma a wegiel drogi,to by moze cos ukopal? ;-)

Zwykła mapa geologiczna daje prostą odpowiedź na to pytanie - W Sadlnie węgla nie ma, nie będzie i nigdy nie było.  Ząbkowice znajdują się na grubej okrywie osadowej, pochodzące z czasów ostatniego zlodowacenia. W takich piachach węgiel nie występuje. W podłożu znajdują się metamorficzne skały staropaleozoiczne (ordowik - sylur, takie jak w Górach Bardzkich, Masywie Brzeźnicy i Masywie Szklar). W tych skałach węgla nie ma, bo być go nie może - nie było wtedy jeszcze roślin lądowych.

Mogło natomiast występować co innego - w osadach polodowcowych znajdują się niewielkie pokłady torfu. Są to nieregularne soczewy o rozciągłości zazwyczaj kilkudziesięciu metrów i grubości 20 - 30 cm, sporadycznie więcej. Niekiedy przypominają one węgiel brunatny (a czasem zgniłe deski). Palić tym po wysuszeniu można, ale bez obróbki się nie nadaje do palenia, ze względu na dużą zawartośc wody. Widziałem takie "złoża" w żwirowni w Jaworzynie Śląskiej, miejscowa ludność wyciągała to, ile się dało sięgnąć łopatą.

Rudobrody napisał:

Jaskrawym znakiem historii jest osiedle Sępolno ( z lotu ptaka przedstawiające "orła"):

Grubymi, ale dość zaskaującymi. Otóż Sępolno projektowano w zasadniczych zarysach w latach 1917 - 1918, a pierwsze budynki rozpoczęto stawiać w 1919 r. Budowa zakończyła się w zasadzie około 1930 r., później dostawiono jedynie kilka niewielkich uliczek i kościół w centralnym punkcie osiedla. A jaki to jest orzeł? Nasz, śląski. Taki, jak ten z katedry św. Wita w Pradze: http://nietylkowroclaw.blox.pl/resource … slaski.jpg

Ostatnio edytowany przez Krzysztof63 (2012-02-14 11:56:13)

#21 2012-02-14 16:25:28

Rudobrody

Administrator

17279000
Call me!
Punktów :   

Krzysztof63 napisał:

Rudobrody napisał:

Grubymi, ale dość zaskaującymi. Otóż Sępolno projektowano w zasadniczych zarysach w latach 1917 - 1918, a pierwsze budynki rozpoczęto stawiać w 1919 r. Budowa zakończyła się w zasadzie około 1930 r., później dostawiono jedynie kilka niewielkich uliczek i kościół w centralnym punkcie osiedla. A jaki to jest orzeł? Nasz, śląski. Taki, jak ten z katedry św. Wita w Pradze: http://nietylkowroclaw.blox.pl/resource … slaski.jpg

Może to zwykły sęp

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99p_kasztanowaty

#22 2012-02-14 22:44:54

derick

Frankenstein Wyjadacz

Punktów :   

Na pewno na Sęplnie orzeł nie jest nazistowską gapą. A jeśłi juz to tylko Ślaski nasz Orzeł. Czarny na ŻÓłtym tle z biała przepaska i krzyzem na piersiach.

stat4u

Stopka forum

RSS